Kahramanlığı cesaretiyle asırlarca anılan Erenlerin ser çeşmesi Celal Abbas Kimdir? Celal Abbas Hz Ali (A.S) ‘ın biricik eşi peygamber (S.A.V) efendimizin biricik kızı, can paresi Hz Fatumat’ül Zöhre (S.A) nın vefat etmiştir. Fatıma anamızın hakka yürümesine müteakip İmam Ali A.S İkinci evliliğini cesur bir kabilenin kızı olan Fatıma ile yapar.  Ancak Fatıma ana İmam Ali (A.S) dan bir şart ile evlenir.  Peygamber (S.A.V) efendimizin torunları olan İmam Hasan ve İmam Hüseyin (A.S)’ın üzülmemesi için kendisine Fatıma ismiyle hitap etmemesini ister. Onun bu isteği üzerine İmam Ali (A.S) kendisine Ümmül Benin olarak hitap eder. Bu evliliğinden Hz. İmam Fazıl Abbas dünyaya gelir ve Kardeşi İmam Hüseyin (A.S) a yaren olur. Türkmen Alevilerince cesareti, kahramanlığı ve hiddetinden dolayı Celal Abbas olarak bilinir Şia’ dilinde ise Hz İmam Fazıl Abbas olarak bilinir.

Kerbela vakıasında Lanet Yezit ordusunu yararak Fırat suyuna kadar ulaşan ancak kardeşi ve yarenleri susuz olduğu için suyu içmeden kırbasını doldurarak atına biner ve susuzların,  susuz sakası atıyla tekrar yola revan olur. Lakin lanet yezit ordusunca oklanarak kolları kesilir Buna rağmen su kırbasını ağzına alarak İmam Hüseyin (A.S)’ın ordu saflarına ulaşır ve şehit düşer. Anneleri Ümmül Benin Kerbeladan dönenlere oğlunu değil İmam Hüseyin (A.S)’ı sorar. Çünkü O mübarek anne oğlu Celal Abbas’ı İmam Hüseyin’(A.S) kurban vermiştir. 

Alevi Türkmenlerde (15) gün susuz olarak tutulan bu Oruç Celal Abbas orucudur ve 12 İmamlar için susuz olarak tutulur. Gene hatırladım kanlı sahrayı derken Peygamber (S.A.V) efendimiz ve onun torunlarına yapılan zulümlerden bir tanesidir. Lanet olsun Muaviye’ ye ve Lanet olsun onun zürriyetine İşte Oniki İmam ve 3 masum ile birlikte 15 gün tutulan susuz oruç ritüelinin sagusu; ve filmiyle baş başa bırakıyoruz. RABBİM BİZLERİ  KEVSER HAVUZUNA ULAŞANLARIN YOLUNDA EYLESİN    

Gene hatırladım kanlı sahrayı
Aman Celal Abbas gitme Fırat'a
Ağlattılar Fatıma tû Zehrayı
Aman Celal Abbas gitme Fırat'a

Gel ayrılma bizden Zeynep ağlıyor
Feryadları sinemi dağlıyor
İbni Ziyad yollarını bağlıyor
Aman Celal Abbas gitme Fırat'a

Ali Ekber habersiz gitti Fırat'a
Affet günahımızı geldik mürvete
Taze gelinler eremedi muradına
Aman Celal Abbas gitme Fırat'a

Aşık Bektaş der halımız yaman
Yetiş carımıza el aman aman
Göklerde yükseldi ah ile figân
Aman Celal Abbas gitme Fırat'a
-Aşık Garib Bektaş-
(Tanıtım Bülteninden)

CEVAP VER

*