Unutulmayanlar bölümünde bugün Ali Rıza BİNBOĞAYI sizlere hatırlatmak istedik. 1950 yılınsa Kayseri ili Sarız ilçesi Ördekli kasabasında dünyaya gelen değerli sanatçımız; İlkokul eğitimini Ördekli Köyü’nde tamamladıktan sonra, orta eğitimine parasız yatılı olarak Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda devam etti. 3. sınıftan sonra Ankara Müzik Semineri’ne katıldı. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okudu. Yüksek öğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde 1973’te Elektronik Yüksek Mühendisi olarak tamamladı.

1975’te Eurovision Şarkı Yarışması ile profesyonel müzik yaşamına başladı. 1987 yılında MESAM’ üye oldu. Bugüne kadar 5 albüm, 6 adet 45’lik plak çıkardı. 1999 yılından beri MESAM Yönetim Kurulu Üyesi olan sanatçı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Onun tarzı Türkiye’de bir ilktir Zira Türk Halk müziğinin revaçta olduğu dönemlerde arajman akımını ilk olarak Türk halkına sunan yorum ve besteleriyle halkın gönlünde kısa sürede yer alan BİNBOĞA zamanın fenomeni Gönüllere taht kurmuş unutulan kraldır. Yorumu ve sözleriyle 1973-1980 kuşağının hafızalarından halan silinmeyen sanatçımızı Medya Turan olarak anmak istedik.

CEVAP VER

*