Can arkadaşım Kardeşim Namık Dişli Amasya İli Gök medrese Mahallesi Şirin sokağın sakinlerinden Değerli amcamız Kemal DİŞLİ’nin oğlu Hiçbir zaman değişmedi. Namı diğer adıyla Zeki kardeşim oda tüm mahallenin çocukları gibi dar gelirli ancak gönlü zengin bir ailenin çocuğuydu. Hiç unutmam çocukluğumuzda Kemer saklamaca oyunu oynardık. Ne var ki Bu oyunun gereği kim kemeri bulursa diğerlerine vurabilir ancak çizgiyi aştığınızda kural gereği kemerle vuramazsınız. Malum benim saf ve temiz kalpli bu kardeşimin üzerine oynanırdı bu oyun ve kim sakladı ise yerini diğerlerine söyler Kemeri arayanlardan biri kemeri eliyle bulmuş gibi yerini bilir diğerleri çizgiye yakın dururdu. Malum Can kardeşim kemeri büyük bir azimle ararken Birden bir ton sopayı yerdi. Hakkını helal etsin kendisini inanın çok seviyoruz.

Hiç unutamadığım bir anısı da At arabacı Dursun dedenin ahırında atı doğum yapmış ve şirin bir Tay dünyaya getirmişti. Sevgili kardeşim Namık hayvanlara karşı merhametli ve sevgi doludur. Onun dünyasında hayvanların farklı bir yeri vardı. Onun bu durumundan faydalanarak kendisine Dursun dedenin tayına bakacağız sende gel demiştik Dururmu! Bizden önce ahıra girdi bizde tutup ahırın kapısını üzerine kitleyip Dursun dedeye haber verdik Oda at araba kamçısıyla kendisini dövmüştü. Ne var ki ona bunu reva görmemize rağmen o bize hiç darılmadı ve küsmedi. Onurludur Benim kardeşim çocukluğundan gençliğine kadar boyacılık halde hamallık karpuz mevsimi karpuz atmaya hep birlikte işçi olarak giderdik. Bizler ailemize yük olmaktan çok alnımızın teriyle çalışmayı severdik.

Onun Müzik merakı çocukluğundan gelir ALLAH selametliğini versin annesi Yüksel halamdan kazanlarla ve tencere kapaklarıyla azmı sopa yedi Kadıncağız sopa atmakla da haklıydı. Çünkü kardeşim Zeki namı diğer adıyla Namık tencere kapaklarıyla mahallenin çocuklarına konser verirdi kapakları da akşam aldığı yere koymayınca Yüksel halamdan bir temiz dayak yerdi. Hak ediyordu ama o günlerde ne okullarda nede dernekler vardı müzik laboratuarı yoktu. O tenekelerle kazan kapaklarıyla konser vermekle haksız sayılmazdı. Çocukluğunda da gençliğinde de duru bir sese sahipti ha bu arada aşırı derecede İbrahim Tatlıses hayranı idi. Gülhane parkında Tatlısesin konseri esnasında Yalnızım Dostlarım Yalnızım yalnız şarkısını söylerken Benim kardeşim Zeki Yalnız değilsin Ben varım Ben diyerek sahneye çıkacak kadar coşku doludur. Bugün kendisiyle iftihar ediyorum onun tüm bu zorluklara rağmen azmiyle ve örnek çalışmalarıyla Kendini toplumuna dinlettirmiş ülkemizin nadide sanatçılarından biridir.

Onun besteleri sevgisiyle yoğrulmuştur. Diyor ya Hesap soracağım aslında sevdiklerine hesap sormaz o feleğin cenderesinden geçerken gördüğü acı tatlı anılarına hesap sorar. Benim kardeşim sevdiği ve âşık olduğu kadına gönlünün sultanına hesap soramaz, saçlarını yolamaz. Çünkü benim kardeşim o kadar sevgi dolu ve merhametlidir ki Onunla dostluk ve arkadaşlık eden kimse inanın dünyanın en şanslı insanlarından biridir. Alçak gönüllü ve merhametlidir. Karşısındaki bir çocuk dahi olsa onu sabırla dinler elinden ne geliyorsa yapar. Kısacası Candır benim kardeşim Kendisine iş ve sanat hayatında başarılar diliyor daha nice mutlu yıllarda onu aramızda görmeyi temenni ediyoruz.

CEVAP VER

*