Anadolu’nun Gönül erleri kervanı bir hayli zengindir.  Anadolu’da Türklüğün yerleşmesi ile birlikte Türk kimliğinin ve milli değerlerimizin korunmasında Türk törelerinin yaşatılmasında,  Tarihe düşülecek notlarda, büyük emeği geçen başta Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Köroğlu, Şah İsmail Hatayı, olmak üzere Âşık Veysel, Âşık Mahsuni, Daimi, Neşet ERTAŞ derken daha ismini bilmediğimiz tüm gönül erlerine ALLAH’ TAN rahmet diliyor. Bizlere bu denli zengin bir kültürü sundukları için dua şükran ve minneti borç biliyoruz. Onların tek sermayesi Ata yurttan Anadolu ya kadar gelen sazın atası kopuz ve gönüllere akacak olan ser çeşmenin kaynağı olan İlahi sevgidir. Bugün sizlere bu ilahi sevgiye kapılarak yüreğinden gelenleri dillere ve tellere döktüren Âşık Özlemi’ yi anlatacağız Onun çağdaşları Aşık Veysel ŞATIROĞLU ve Aşık Mahsuni Şerif ‘in mahlahalarıyla kendisini yetiştirerek çağdaşlarının izinden kazandığı ilahi sevgi Ona erenlerin dilinden ve telinden kendini ifade etmeyi öğretti.

Özlemi kimdir? Amasya ili, Gümüşhacıköy ilçesi, İmirler köyünden İstiklal savaşı yıllarında gazi olan dedesi Çolak Hüseyin’in oğlu Hasan BADEM’ in dört çocuğundan ikincisidir. Asıl adı Muammer BADEM’DİR. Köyü Türkmen Alevi kimliğine sahip olduğundan köye cemlere gelen âşıkların mersiyelerinden ve halka hitap eden Türkülerinden etkilenerek gönül çeşmesinin ilahi kaynağına ulaşmıştır. Çok küçük yaşlarda saz çalmasını okuma yazma bilmeden öğrenen gönül eri özlemi İlkokul yıllarında katıldığı Müzik yarışmasında 2.5 lira ödül kazanması onun gönlünden akan mısraların dahi bedeli olamaz ancak bu ödül onu Halk ozanlarının kervanına katılmasında motive etmiştir.

Küçük yaşlarda sorumluluğunu bilen bu gönül eri kahvehanelerde garsonluk yaparak okul harçlığını çıkartır her nerde olursa olsun sazını sever ve onu yanından ayırmazdı. O dönemde çevrede namıyla bilinen Kemal Maraşlı’nın Artık abat mahallesindeki evine Âşık Mahsuni Şerif gelir Çevresindeki büyükler aşık Mahsuni Şerif ile Özlemiyi bu evde tanıştırırlar. Bu tanışmayla birlikte Özlemi’nin sazını ve sözünü dinleyen Mahsuni 1972 yılı Temmuz'undan 1973 yılı içinde, Mahsuni Özlemi ikilisi birlikte Türkiye'yi il, ilçe, belde ve köy gezmeye başlarlar, Bektaşi kültürünün, Balım, Sultan Sohbet Meclislerinde çalıp söyleyen Mahsuni Özlemi ikilisi 1,5 yıl süre ile beraber Türkiye'yi dolaşır. Özlemi bu süre içinde ortaokulda öğrencidir. Ancak müzik eğitimine duyduğu aşk onun Ortaokulu bir yıl boyunca ertelemesine vesile olmuştur. Özlemi eğitimine tekrar bıraktığı yerden 1974 yılı itibariyle devam eder. 1978 yılında Ortaokulu bitiren Özlemi lise'ye kayıt yaptırır.

Özlemi büyük üsdad Mahsuni Şerif'den aldığı derslerle çıraklık döneminden ustalık dönemine geçişi sağlamış ve ustalık döneminin ilk meyvesini 1975 yılında ; " GİDİYORUM SUNA BOYLUM SENAĞLAMA " parçasını besteler, bu eserin okunmasından sonra Özlemi Türkiye'de tanınmaya başlar, TRT repertuarına geçen bu eser Âşık Özlemi'nin sanat dünyasında tanınmasına vesile olur. Ortaokul döneminde ilk bestesini yapan Özlemi, lise yıllarında bestelerine devam eder, bu dönemlere ait olan eserler arasında; " AÇMA YARAMI YÜRÜ YALAN DÜNYA SENDEN USANDIM " eserini yazar bu eser TRT repertuarlarına girerek Özlemi'nin daha geniş çevrelerde duyulmasına tanınmasına yol açar.

1978 yılında Ankara Basın Yayın Yüksek okulunu kazanır iki yıllık öğrencilik dönemine müteakip 12 Eylül 1980 de Bir tanem şiiri yüzünden gözaltına alınarak Gümüşhacıköy cezaevinde yatar. 05 Mayıs 1983 tarihinde serbest kalır. Cezaevinden çıkar çıkmaz Askerlik yükümlülüğü nedeniyle askere alınır. Terhise müteakip inşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalışır evlilik ve hayata karıştıktan sonra Gümüşhacıköy belediyesinde işe alınır. Ve açtığı Müzik okulunda 600 e yakın öğrenci yetiştirir.1992 yıllarında Radyo programlarına çıkmaya başlar.1995 Yılında Kendi bestesi olan Değme Felek adlı eserini Sebahat AKKİRAZ’ın okuması Özlemiyi Tüm Dünyada tanınır hale getirir.

 

05 Mart 2014 tarihinde İstanbul İli Ok meydanında geçirdiği Trafik kazası sonucu hayata veda eden Aşık Özlemi’yi bir kez daha yad ederek ruhu Tengriye uçmak olsun diyor ve özlemle anıyoruz.

CEVAP VER

*