Osmanlı devletinin sonlarına doğru idari yönetimin bozulduğu dönemlerde rüşvet kol gezerken devletin öz idaresine liyakatsiz insanların atanması var olan hukuk sistemini alt üst etmiştir halk idari yöneticilerden gördüğü zulüm ve baskıdan yılmıştır. Resmi olarak adeta bireysel eşkıyalığın hüküm sürdüğü ülkede halkın arasından çıkarak düzene başkaldıran ege efelerinden çakıcı efe Ege bölgesinde Toplumsal anlayışa dayalı  eşkiyalık kavramının ilk örneklerinden sayılır. Zira Çakıcı efe bireysel hırs ve egolarını tatmin amacıyla dağa çıkmamış var olan düzene karşı öz Türk anenelerinin kendisine miras bıraktığı efe kültürünü yaşatarak zalimlerin korkulu rüyası mazlumların ise sığınağı olmuştur. Çakıcı çoğu zaman dağlarda, kimi zamanda halkın yanına inerek zalimi durdurmuş, adalet dağıtmış, zenginden alıp fakir vermiştir. Bu sebeple halkın gönlünde de taht kurmuş, cesur hareketleriyle halkın gözüne girmiştir. Kimi zamanda düşmanla işbirliği yaptığı söylentisi çıkmışsa da halk onu hep sevmiş ona yapılan bu türküyle ismi ölümsüzleşmiştir.

Çakıcı ya da Çakırcalı Mehmet Efe bu derebeylik düzenine isyan edenlerin başını çeker. Dağa ilk çıkış nedeni babası Çakırcalı Ahmet Efe’nin öldürülmesidir, devlet adını kullanarak halka zulmedenlerce. Yanına babasının kızanlarını da alarak dağları mesken tutar. Nefret ettiği “derebeylik düzenine” karşı çıkar, onların gönderdiği jandarma birliklerini Gediz Nehri’ni çeviren dağlık araziye sokmaz. Yörede derebeyi olarak anılan ancak devletin temsilcisi olmalarına rağmen millete zulmeden  mutasarrıf, kaymakam ve onların kemik yalayıcısı ağaları dağa kaldırmış, fidye almış ve bu paralarla camii, yol, çeşme yaptırmış, köy düğünleri kurdurmuş, yiyecek, giyecek dağıtmıştır. Adını kullanarak eşkıyalık yapanlara ve efeliğin adını kirletenlere acımasızca davranır. Çakırcalı adını kullanarak bir köyü basan ve köylünün kızlarını dağa kaldıran Arnavut çetesine verdiği ceza, halka zulmedenlere duyduğu öfkenin örneği sayılır. Bu çetenin tümünü yakalar, ellerini bağlayarak bastıkları köye getirir, yaptıklarını köylünün önünde anlatır, sonra da tümünü idam eder köy meydanında. Zalimliğiyle tanınan Mustafa Ağa’nın evini basar bir gün; adam tövbe eder, Kuran’a el basar, 200 altın öder efeye. Efe de bu parayı Mustafa Ağa’nın zulmettiği köylüye dağıtır. Ardından Kızoğlu Mehmet Ağa ‘yı dağa kaldırır, fidye alır, on köyde düğün kurar, parayı yeni evlilere bölüştürür. Aydın bölgesinin ünlü Arpazlı Osman Ağa’sının evini basıp daha önce defalarca tembih etmesine rağmen, köylünün malını pazara götürmek için kullandığı Menderes Köprüsü’nü onarmadığı için evini ateşe verir. Köprünün onarımına hemen ertesi gün başlanır ve üç ayda bitirilir… Çakıcı Dağlarda bir eşkıya değil haksız adalet ve zulme başkaldıran bir kahramandır.

Sonunda 10 Aralık 1910 tarihinde bin kişilik askeri birlik izini sürer ve uzun süren bir çatışma sonucu öldürür Çakırcalı’yı. Kızanları başını, el ve ayaklarını keserler ceset teşhis edilemesin diye. Ancak karısı baldırındaki bir et beninden tanır. Ceset Nazilli’ye getirilip hükümet konağının kapısına bacaklarından asılır. Cesedi günler sonra karısı Iraz alıp toprağa verir… Adına yakılmış ünlü Ödemiş Türküsü ki sonraları “İzmir’in Kavakları”olarak değiştirilmiştir, bugün bile dillerden düşmez… Allah rahmet eylesin. Bugün halen arkasından yakılan Türkülerle ege bölgesinde anılan çakıcının adına yazılan İzmirin kavakları isimli Türkü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi en sevdiği türküler arasındadır. Özellikle halk folklorunda Efe oyunu olarak anılan kalografi halen dünyanındahi gıbta ile izlediği halk oyunlarımız arasındadır ve Ulu Önder ATATÜRK   İzmirin kavakları ne zaman söylense ege kalografisiyle coşkusunu ortaya koyardı. Bu nedenledirki Ege bölgesi kendisine sarı Zeybek efelerin efesi Sarı zeybek adlarını koymuşlardır.

Cakıcılı efenin Türküsü izmirin kavakları öyküsünü Ulu Önder ATATÜRK sevdi ise bir Türk olarak  bizlerde İzmirin kavakları Türküsünü severek dinliyor ve Ulu Önder Atatürk’üde bu vesile ile anıyoruz . Unutmadık seni ey sarı zeybek ey efefelerin efesi seni tarih yazdı  ve seni unutturacak hainlerede  ALLAH’ta bu Millette hesabını sorar inşallah   

CEVAP VER

*