TÜRK FİLM FESTİVALİ

   

Geçtiğimiz Yıl   29-30 Ağustos 2016 Tarihinde İstanbul Büyük Londra Oteli'nde toplanan Juri Üyeleri Dereceye Giren Filmleri Belirledi. Doç. Dr. Abdülhamit Avşar, Dr. Zeynel Koç ve İsmail Kahraman'dan oluşan Seçici Kurulun başkanlığını büyük usta Hoca kulu Narliyev yaptı. Kurul üyeleri ön seçici kurulun 12'ye indirdiği filmlerin tümünü izleyip; 1.,2.,3. olan belgesellerin dışında Servet Somuncuoğlu Özel Ödülü, Türk Dünyası Özel Ödülü ve Juri Özel Ödülü'ne layık gören filmleri de belirledi.

    Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'ne Türkiye'den 32, Kırgızistan'dan 9, Azerbaycan'dan 4, Kazakistan'dan 4, Başkurdistan'dan 2, Tataristan'dan 2, Yakutistan'dan 2, Çuvaşistan'dan 2, Kerkük'ten 2, KKTC'den 2, Dağıtistan'dan bir, Hakasya'dan bir film katıldı.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nin Finalistleri;

Baba Ocağı, Rodion İsmail ov, Azerbaycan
Ben Hakas, Yuriy Kuroçka, Hakasya
Büyükaşıklar, Nagihan Çakar, Türkiye
Gaguzlar, İvanna Köksal, Gagauzya
Göç, Artıkpay Süyündükov, Kırgızistan
Güneşin Çocukları, Sardaana Barbanpva, Yakutistan
İstanbul'un Sesi, Gökh İstanbul'un Sesi, Gökhan Öcal, Türkiye an Öcal, Türkiye
Koro, Ahmet Bikiç, Türkiye

Müsahip, Eren Bektaş, Türkiye
Ruhun Şarkısı, Radik Kilmamatov, Başkurdistan
Sarı Oy, Adilet Korçaev, Kırgızistan

Suhunu Gelecek, Salavat Yuzeev, Tataristan

       Festivalde dereceye giren yönetmenlere ödülleri takdim edildi. Kırgız yönetmen Artıkpay Süyündükov’un “Göç” belgeseli birinciliğe, Hakasyalı yönetmen Yuriy Kuroçka’nın “Ben Hakkas” belgeseli ikinciliğe, Tatar yönetmen Salavat Yuzeev’in “Shunu Gelecek” belgeseli üçüncülüğe layık görülürken, yarışmanın mansiyonları ise Türkiye’den “Misafir” belgeseliyle Ahmet Bikiç, Gagavuzya’dan “Avrupa’daki Türk Soluğu Gagauzlar” belgeseliyle İvanna Köksal, Türkiye’den “Bozkırın Çocukları” belgeseliyle Oğuzhan Koç’a verildi.

     2013 Yılında ani bir kalp krizi sonucu beklenmedik şekilde hayatını kaybeden Yönetmen Servet Somuncuoğlu özel ödülü, “Baba Ocağı” belgeseli ile Azeri yönetmen Rodion İsmailov’a merhum yönetmenin eşi Nevin Somuncuoğlu tarafından takdim edildi. Türk Dünyası Özel Ödülü, Kırgız yönetmen Adilet Karcoev’in “Sarı Oy”, jüri özel ödülü ise Türk yönetmen Eren Pektaş’ın “Müsahip” belgesellerinin oldu.

Törende, yaşamı “Şuhunu Will Come” adlı belgesele konu olmuş Altaylı ünlü gırtlak ve komuz sanatçısı Satin Dobrina da mini bir konser verdi. Ödüllü Belgeseller önümüzdeki günlerde Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi’nde, Kıbrıs Lefkoşa’da, Azerbaycan Bakû’de, Kazakistan Almatı’da düzenlenecek gösterimler ile belgesel dostları ile buluşacak.

       Düzenlenen bu film festivali Türk Dünyasının bir araya gelerek düzenlemesi ve Film yapımcılarının değerli yapıtlarının, Türk dünyasını tanıtılması ve kaynaşmayı sağlaması adına büyük bir hizmet olarak görülmektedir. Ancak dikkatimizden kaçmayan bir nokta ödüllerin ve bu ödüllere destekleyici olan firmaların cüzi ödül miktarları film yapımcılarının emeğine karşılık gelmemektedir. Bu konuda öncelikle Türk iş dünyasının Festivale daha fazla destek vererek yarışmanın alanlarında en iyi film yapımcıları,oyuncular,…vb seçmelerin artırılması, sadece dereceye giren ilk üç değil bu festivale katılan diğer film yapımcılarının da bir şekilde ödüllendirilmesi açısından önemlidir.

        Film festivalinde dikkati çeken ikinci bir nokta ise Turan birliğini konu alacak yapıtların olmaması Türk dünyasının Turan Coğrafyası gibi büyük bir coğrafyayı bir araya getirmesinde önem arzetmektedir. Zira yapılacak olan böylesi bir yapıtın Tüm Turanda yankı uyandırabileceği gibi dünya milletleri arasında da geniş yer bulacağı şüphesizdir özellikle birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde; Turan ateşinin yandığı Macaristan’dan başlayarak,  Tüm akraba topluluklarımızın derin köklerini barındıran Altaylara daha yakın bir kültür merkezinin inşa edilmelidir. İnşa edilecek olan bu kültür merkezinde Film Festivalinin yanı sıra düzenlenecek çeşitli etkinliklerde buluşmamız inanın çok önem arz etmektedir.  Umarız Türk İş dünyası ve etkinlikleri koordine edecek olan organizasyonlar bu çağrılarımıza kulak verirler. Kalın sağlıcakla

CEVAP VER

*